OKŁADKA
 PATRONI

 

 

 POLECAMY
Beaty, Rymy, ?ycie. Leksykon Muzyki Hip-Hop
 PARTNERZY
RECENZJE

W tym dziale znajdują się fragmenty recenzji leksykonu muzyki r&b i soul "Dusza, rytm, ciało". Serdecznie zachęcamy do lektury

      
 

Szacun, panowie. Blisko 600-stronicowe tomiszcze, pięknie zilustrowane i wydane, obejmujące hasłami wszystkich, o których fan r'n'b i soulu wiedzieć powinien. Od Raya Charlesa po młodego Mario z Baltimore. Pieczołowicie zredagowane kompendium. (...) brawa na stojąco.

Filip Łobodziński - Newsweek (wyd. 47/2008)


Trójka polskich dziennikarzy – Andrzej Cała, Radek Miszczak i Hirek Wrona wypuściła na rynek znakomitą książkę, w której jak nikt inny wcześniej opisują w godny wielkiego aplauzu sposób fenomen soulu i r'n'b. (...) w żadnym calu nie przypomina topornego podręcznika czy nieczytelnej przez wzgląd na skomplikowaną terminologię encyklopedii. Jest ich przeciwieństwem – i za to autorom należą się największe brawa. Na stojąco proszę państwa.

Tomasz Doksa - portal Onet.pl

   

(...)Tym niemniej, na polskim rynku, gdzie książki o muzyce są wręcz rzadkością, a jeśli już się pojawiają to można mieć do nich sporo zastrzeżeń, ta pozycja jest wyjątkiem. Nie ze względu na fakt, że ładnie wygląda, a bardziej dzięki temu, że została przygotowana przez ludzi, którzy czują tę muzykę i żyją nią. Dzięki temu udało im się stworzyć kompletne kompendium, z którego można się dowiedzieć dużo nowego o znanych już nam wykonawcach, jak również odkryć wielu, którzy pozostawali dla nas dotychczas nieznani.

Łukasz Halicki - portal Porcys.com


(...) Po przejrzeniu choć kilku stron książki Cały, Miszczaka i Wrony, aż chce się pędzić, nastawić swoje stereo, albo eksplorować nie tylko wirtualne przestrzenie w celu uzupełnienia muzycznych braków. Jeśli takie było choć jedne z założeń autorów, to Panowie, możecie zameldować sobie nawzajem wykonanie zadania.

emm - serwis Soulbowl.pl

 
 O równie obszerne kompendium wiedzy o soul i r&b trudno nawet w ojczystej obu gatunkom Ameryce, a co dopiero w Europie, gdzie podobnej publikacji w ogóle dotąd nie było.
(...) O tym zaś, jak pojemnymi i elastycznymi kategoriami są dla nich soul i r&b, świadczy liczna obecność artystów utożsamianych raczej z hip-hopem czy sceną klubową.


Bartek Winczewski, tygodnik Przekrój Nr 4/2009 (#3318)


Napisany barwnym językiem, okraszony licznymi anegdotami i bogato ilustrowany leksykon, dzięki któremu można uświadomić sobie, jak wielką ewolucję przeszły oba te gatunki od czasów, gdy debiutowali Aretha Franklin i James Brown, gdy na scenie rządzą Rihanna i Beyonce.

miesięcznik Men's Health (Nr 12(54), grudzień 2008)

 Na widoć tej książki aż chciałoby się krzyknąć: "Yes, we can!"
450 współczesnych wykonawców, legendarne postacie, ulubione utwory, słownik specjalistycznych terminów - to tylko niektóre składniki tej niezwykłej publikacji, która pozwoli ci słuchać muzyki w wykonaniu czarnych artystów nie tylko z niewymowną, zmysłową przyjemnością, ale też z niemal naukową wiedzą.

miesięcznik CKM Nr 2 (128), Luty 2009


Z jednej strony to po prostu kawał przystępnie napisanej i bogato zilustrowanej muzycznej encyklopedii (dodatkowy plus za subiektywne rankingi). Zdrugiej, dowód na to, że przynajmniej dla niektórych ludzi wtym kraju r&b i soul to nie tylko Beyoncé i Alicia Keys. (...)

Ewelina Zając - dziennik Metro (11.12.2008)

(...)Całość zasługuje jednak na pełne zaufanie, natychmiastowy zakup i wnikliwą, radosną lekturą. A potem już tylko słuchać i słuchać...

Marcin "Harper" Hubert - miesięcznik LAIF (XII/I 2008/2009)

Pomimo kilku braków w doborze haseł książka dobrze oddaje to, co we współczesnej muzyce r&b/soul wartościowe i popularne. Pokolenie wychowane na MTV pozna podziemne, równie ciekawe oblicze swojego ulubionego gatunku, a ortodoksi być może przekonają się do takiego Justina Timberlake'a lub Destiny's Child i zdadzą sobie sprawę, że w głównym nurcie też dzieje się dużo dobrego. Tak czy inaczej, nikt nie powinien poczuć się pokrzywdzony, bo Cała, Miszczak i Wrona w swoich opracowaniach generalnie zachowują obiektywizm i nie dzielą muzyki.(...)

Karol Stefańczyk - serwis cgm.pl
 

 (...) Rhythm and blues to znacznie bogatszy i obszerniejszy gatunek od rap, i widać to również po leksykonie, znakomicie wydanym, z dużą liczbą zdjęć, zawierającym dodatkowo różne rankingi prezentujące upodobania najlepszych polskich krytyków R&B, jak też katalogi najważniejszych nagrań sław gatunku i zdobytych przez nie nagród. (...)

Bronisław Tumiłowicz - tygodnik Przegląd (nr 468: 14.12.2008)

 

(...) Subiektywny wybór zespołów i twórców pojawiających się na łamach leksykonu brutalnie ograbia ze złudzeń: jeśli kogoś tu pominięto, to znaczy, że nie warto o nim czytać. Mam też dziwne przeczucie, że teksty w leksykonie „Dusza, rytm, ciało…” przepełnione są profesjonalizmem, pokorą i miłością do muzyki. Chylę czoła. 

Mariusz Najwer, miesięcznik Semestr (nr 12/2008, #138)


(...)Na listach przebojów są prawie sami Afroamerykanie, nawet jasnolice dziewczyny jak Joss Stone śpiewają r'n'b. Trzeba więc przewodnika i taki otrzymaliśmy od autorów: Radka Miszczaka, Andrzeja Cała i Hirka Wrony. Rzetelność autorów jest imponująca, faktografia, dyskografia, teksty napisane w atrakcyjnym stylu, dalekim od encyklopedycznego.(...)

Marek Dusza - miesięcznik Audio

 

(...)Autorzy z równym zainteresowaniem, co mainstreamem, zajmują się undergroundem, skupiają się na kolebce czarnych brzmień, ale nie pomijają nawet najdalszych zakątków świata. Forma leksykonu nie pozwala na przesadną ekwilibrystykę słowną, jednak spragnieni odautorskich komentarzy otrzymują całą masę zestawień i „poleceń” opatrzonych sporą dawką zdjęć. Świetnie przyswajalna, przejrzyście wydana „wikipedia groove'u", w sam raz na półkę. (...)

Filip Kalinowski - miesięcznik Aktivist


(...) Gorąco polecam tę publikację! Jest to jak na razie jedyne wiarygodne źródło informacji o „czarnej muzyce" i co ważne źródło skupiające wielu artystów, także tych niszowych i zupełnie nie znanych. Warto mieć „Dusze Rytm Ciało" w swoich zbiorach.

Radosław Ząb - portal dlaStudenta.pl

  Trzeba przyznać, że autorzy postawili sobie wysoko poprzeczkę. Dziś znajduje się ona jednak pod ich stopami, a oni sami mogą przybić sobie po raz kolejny „piątkę” i zbierać plony owocnej pracy.

 Kowal - Radio Rewers

 

 (...) Cała, Miszczak i Wrona niczym wprawni didżeje serwują nam przeplatane faktografią historie kolejnych artystów, składające się na wspólny obraz światowej sceny soul i r'n'b. Czujemy płynącą spod kolejnych stron książki chęć podzielenia się z czytelnikiem pasją i wiedzą autorów – sympatyków czarnych brzmień. Warto wsłuchać się w ich opowieść.

Jacek Sobczyński - Polska Głos Wielkopolski (2.1.2009)

 

(...) ale i tak będziemy wracać do Dusza, Rytm, Ciało. Nie tylko po garść informacji, ale również po to, żeby poszukać czegoś do posłuchania czy zwyczajnie zrelaksować się poznając historię ikon black music. Leksykon zdecydowanie wart swojej ceny.

Daniel Wardziński - portal Spinner Polska

 

   

(...) Po raz pierwszy w jednym miejscu udało się zgromadzić współczesnych bohaterów tego gatunku muzyczneg zarówno z naszego rodzimego, jak i światowego rynku. Bardzo zachęcająca okładka, ciekawe opisy... (...)

Lubomir Baker - magazyn Gentleman (nr 12/2008)

Dziennik Polski

"(autorzy) z podziwu godną wiedzą przedstawiają sylwetki najważniejszych dla obu nurtów artystów - zarówno klasyków, jak i młode gwiazdy. (...) A do tego mnóstwo ciekawych zestawień, słownik muzyczny terminów i wiele kolorowych zdjęć. Wszystko to wpisane w nowoczesnych layout o internetowym charakterze. "Dusza, rytm, ciało" to niezbędnik dla każdego fana "czarnych" brzmień i wartościowe wprowadzenie dla początkujących.

Paweł Gzyl - Dziennik Polski (20.11.2008)

Życie Warszawy

450 zawsze wiarygodnych i rzadko kiedy nudnych haseł, ramki udostępnione innym znawcom zagadnienia, rankingi i barwne zdjęcia składają się na imponującą, pięknie wydaną całość. Co ważne – pierwszą taką w Europie. (...więcej)

Marcin Węcławek - Życie Warszawy (20.11.2008)

 Gala

Jesteście wielbicielami soulu i r&b? Chcecie pogłębić swoją wiedzę na temat czarnej muzyki? Proszę bardzo. Polecamy pięknie wydany i napisany bardzo przystępnym językiem leksykon muzyczny (...)

Gala (nr 48/350)

ipewu    

(...)Treściowo? Zakładamy, że lwią część odbiorców leksykonu stanowić będą osoby, których celem jest dowiedzieć się czegoś o gatunku soul i r&b. Wróć. O artystach tworzących w tym nurcie. I wtedy prezentowana ,, Dusza. Rytm. Ciało” jest jak najbardziej pożądaną pozycją, swoistym ,,must have” sezonu dla osób, którym ta muzyka w duszy gra. Bo i inaczej być nie może. Duża liczba twórców zdeterminowała esencjonalność treści, tworząc z niej wysokiej klasy ,,zajawkę” z ogromnym spektrum odniesień i pozycji, które poznać warto a nawet trzeba. A nie ma przecież nic lepszego niż zajawka na najwyższym poziomie. Brawo Panowie!

Patrycja Olszewska - miesięcznik i.pe.wu (listopad 2008)

 Zachęcamy również do zapoznania się z recenzjami poprzedniej książki autorów: "Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop" (2005). Można je znaleźć pod adresem http://www.miszczak.pl/leksykon/recenzje.php

 
© 2008. Stroną zarządza Agencja Joytown. Wszelkie prawa zastrzeżone. Design: Adam Lis & Wojtek Krzeszowski.